Informacje o Urzędzie

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jego najważniejszymi zadaniami są:

  • zapewnianie kombatantom i osobom represjonowanym należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki
  • przyznawanie uprawnień ustawowych
  • upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Aktualności

Uroczyste spotkanie z represjonowanymi przez III Rzeszę

Podczas spotkania Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych Przez III Rzeszę w Sobieszewie 29 czerwca 2016 r. w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, wręczył Józefowi Sowie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W uznaniu szczególnych zasług w podtrzymywaniu pamięci o najnowszej historii Polski Medalem „Pro Patria” p.o. Szefa Urzędu odznaczył  Stanisława Gotha.

Doświadczenie historyczne, które było udziałem Państwa losu, jest niezwykle dramatyczne. To, co działo się z naszym narodem, z Polakami w czasie II wojny światowej, to było doświadczenie, jakiego chyba żaden inny naród tej części Europy nie doświadczył. Mimo to Państwo chcą być razem, wspierać się w tych działaniach, które służą temu, aby na Państwa twarzach gościł uśmiech. Przeżyli Państwo straszne chwile podczas ostatniej wojny będąc deportowani do prac przymusowych, a mimo to na Państwa twarzach jest uśmiech i dziękuję za to, że nadal chcą Państwo być wspólnotą. Ta energia, radość i ten uśmiech powinien zarażać młode pokolenia Polaków. Dzieje narodu mają sens wtedy, kiedy młode pokolenie przejmuje od starszego wartości, energię i temperament tak, aby przekazać to pokoleniom następnym. Są takie piękne słowa, które wypowiedział Ojciec Święty Jan Paweł II: świadomość przeszłości pozwala nam uczestniczyć w sztafecie pokoleń tak, aby następnym pokoleniom przekazać dobro wspólne, czyli Ojczyznę. – zwrócił się do członków Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych Przez III Rzeszę p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzesze powołano pod koniec lat 80-tych. Organizacja skupia osoby represjonowane przez Niemcy podczas II wojny światowej. Dokumentuje prawdę historyczną o losach Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę i jej władze i stara się udzielać im pomocy socjalnej. Prowadzi także działania, które mają na celu uzyskanie odszkodowań od Republiki Federalnej Niemiec.

  

Galeria zdjęć