Informacje o Urzędzie

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jego najważniejszymi zadaniami są:

  • zapewnianie kombatantom i osobom represjonowanym należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki
  • przyznawanie uprawnień ustawowych
  • upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Aktualności

Spotkanie z Radą Kombatancką w Zielonej Górze

W dniu 25 czerwca 2013 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Stanisław Ciechanowski przebywał w Zielonej Górze, gdzie spotkał się z przedstawicielami organizacji kombatanckich i władzami samorządowymi Województwa Lubuskiego.
Spotkanie odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Przybyłych gości i kombatantów powitała Marszałek Województwa Lubuskiego, Pani Elżbieta Polak. „28 organizacji kombatanckich zrzeszonych w Wojewódzkiej Radzie Kombatanckiej wspólnie organizuje i obchodzi ważne rocznice i kultywuje pamięć o tych wydarzeniach” podkreśliła Pani Marszałek.
W spotkaniu uczestniczyli m. in.: Prezydent Miasta Zielona Góra – Pan Janusz Kubicki, wicemarszałek województwa – Pan Bogdan Nowak, przewodniczący Lubuskiej Rady Kombatantów, Osób Represjonowanych i Stowarzyszeń Patriotycznych – generał Zbigniew Szura oraz pełnomocnik Zarządu Województwa Lubuskiego do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Pan Stanisław Szymkowiak.
W trakcie uroczystości wręczone zostały odznaczenia. Krzyżem Zesłańców Sybiru odznaczona została Pani Ludmiła Ostrowska. Medalem „Pro Patria”, przyznawanym za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny, Kierownik UdSKiOR, Jan Stanisław Ciechanowski wyróżnił: Marszałek województwa – Panią Elżbietę Polak, prezydenta Zielonej Góry – Pana Janusza Kubickiego, Pana Włodzimierza Kwaśniewicza, Panią Genowefę Annę Karmelitę, Pana Wacława Bogucewicza, Pana Władysława Starczewskiego, Pana Wacława Hylę, Pana Stanisława Olejniczaka. Wręczone zostały także Medale „Pro Memoria”, przyznawane za utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Medale otrzymali: Pan Leonard Rusek, Pan Antoni Skrendo i Pan Mieczysław Wojecki.
Jan Stanisław Ciechanowski pogratulował wyróżnionym nadanych odznaczeń i w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że Lubuska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych jest jedyną w kraju, zrzeszającą  także Stowarzyszenia Patriotyczne. „Ta nazwa pokazuje, jak duża jest łączność między tymi, którzy walczyli i cierpieli a tymi, którzy dbają o zachowanie pamięci, niosąc tym samym dalej pochodnię wolności. Dziś mam okazję podziękować Państwu za wspaniałą aktywność, za to, że dbacie o pamięć młodych pokoleń, by wiedziały, komu zawdzięczają wolną Polskę”.
Po przerwie rozpoczęło się spotkanie robocze z przedstawicielami związków i organizacji kombatanckich oraz stowarzyszeń patriotycznych. Jako pierwszy głos zabrał generał Zbigniew Szura, przewodniczący Rady Kombatantów. W swoim wystąpieniu omówił zadania zrealizowane w ostatnim okresie i przedstawił plany na przyszłość. W trakcie spotkania przedstawione zostały najważniejsze sprawy i postulaty poszczególnych związków i organizacji. Odpowiadając na poszczególne pytania, Kierownik Urzędu przedstawił zmiany, jakie przyniesie dla środowisk kombatanckich nowa ustawa, nad którą w zeszłym tygodniu rozpoczęły się prace w Sejmie. Powołanie Korpusu Weteranów, ułatwienie dostępu oraz niezwłoczne świadczenie pomocy medycznej i przywrócenie 51 proc. zniżki komunikacyjnej, to najważniejsze regulacje prawne dla kombatantów. Kończąc spotkanie w Zielonej Górze, Jan Stanisław Ciechanowski zadeklarował, że po uchwaleniu nowej ustawy ponownie spotka się z wojewódzkimi Radami Kombatanckimi.                  

 

  

Galeria zdjęć fot. Alina Nowacka