Informacje o Urzędzie

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jego najważniejszymi zadaniami są:

  • zapewnianie kombatantom i osobom represjonowanym należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki
  • przyznawanie uprawnień ustawowych
  • upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Aktualności

Pogrzeb Prof. Janusza Zawodnego

Janusz Zawodny, żołnierz Armii Krajowej, wybitny historyk, został pochowany 31 lipca 2012 r. na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od Mszy Św. odprawionej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przez J.E. Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, który w homilii podkreślił, że życie Prof. Zawodnego zostało naznaczone walką o wolność ojczyzny.
Zmarły w kwietniu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Prof. Zawodny został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach w przeddzień uroczystości obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. „Jest to symboliczne zamknięcie Jego wspaniałego życia. Zostanie pochowany w rodzinne Warszawie, w wigilię rocznicy powstańczego zrywu” - powiedział PAP Jan Stanisław Ciechanowski, p.o. Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ciechanowski dodał, że najważniejsze, co pozostanie po Prof. Zawodnym, to jego książki i wpływ, jaki wywarł na amerykańską świadomość o Katyniu oraz o tym, czego Polacy dokonali podczas II wojny światowej i w okresie zimnej wojny. „Przy całym swoim bohaterstwie i zaangażowaniu był człowiekiem niezwykle skromnym i życzliwym, który niekoniecznie dobrze czuł się w roli autorytetu. Był bohaterem, który ciężko pracował dla ojczyzny, nie zabiegając o żadne zaszczyty” - podkreślił Ciechanowski.

Janusz Kazimierz Zawodny (ps. Miś, ur. 11 XII 1921 r. w Warszawie, zm. 8 IV 2012 r. w Brush Prairie w stanie Waszyngton), historyk, politolog. Walczył we wrześniu 1939 r. Żołnierz ZWZ-AK. Uczestnik Powstania Warszawskiego, dwukrotnie ranny. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, odznaczony Krzyżem Walecznych. Po powstaniu trafił do obozu jenieckiego w Murnau. Od 1948 r. w Stanach Zjednoczonych. Wykładał politologię na uniwersytetach w Princeton, Oxfordzie, Claremont i college’u Pomona. Pracował jako konsultant Białego Domu. W latach 1979-1984 członek Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP (1994). Jego wydana w 1962 r. książka Death in the Forest. The Story ot Katyn Forest Massacre (Śmierć w lesie. Historia mordu katyńskiego; wydanie polskie: Katyń, 1989) została przetłumaczona na 14 języków.

 

  

Galeria zdjęć fot. Alina Nowacka

 

Reportaż z Mszy Św. i pogrzebu Profesora Janusza Zawodnego