Informacje o Urzędzie

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jego najważniejszymi zadaniami są:

  • zapewnianie kombatantom i osobom represjonowanym należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki
  • przyznawanie uprawnień ustawowych
  • upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Aktualności

Odznaczenia dla Polaków ratujących Żydów

W dniu 15 listopada 2013 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe osobom ratującym Żydów w latach okupacji niemieckiej. W uroczystości wzięli udział m.in.: Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki, Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, Sekretarz Stanu – Pełnomocnik Premiera ds. Dialogu Międzynarodowego Władysław Bartoszewski, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski, Zastępca Prezesa IPN Agnieszka Rudzińska. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

W swoim wystąpieniu Prezydent przypomniał dramat wojny: To pamięć heroiczna, pamięć dramatyczna, pamięć walki, pamięć śmierci, pamięć czasów, kiedy niełatwo było być odważnym, jeśli oznaczało to ryzyko własne, własnej rodzinyWspólnym wysiłkiem powinniśmy zadbać o pamięć o tych uczynkach. Chcielibyśmy, aby ta miara człowieczeństwa była przydatna i dzisiaj, i w przyszłości, aby była jak najambitniejsza, aby świat był światem lepszym - dodał Prezydent. Prezydent Komorowski podziękował odznaczonym w imieniu narodu polskiego: Doświadczenie dobrego uczynku, w czasach dramatu, zbrodni, obojętności, zdrady, wrogości może i powinno nas skłaniać do przekonania, że nawet w najstraszniejszych czasach można, bo inni potrafili, zachowywać się przyzwoicie.

Za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski zostali: Zofia Czarkowska, Krystyna Dańko, Wanda Kołomijska, Helena Kuśmierz, Alfred Kwarciak, Witold Lisowski, Zofia Mielniczek, Stefan Mikołajczyk, Teodozja Nieściur, Wacław Nowiński, Stanisław Wróbel, Wanda Zalewska.

Prezydent odznaczył pośmiertnie: Katarzynę Baranek, Łucję Baranek, Wincentego Baranka, Jadwigę Proczek, Natalię Proczek, Stanisława Proczka, Tomasza Proczka i Mariannę Sieńską.  

Bronisław Komorowski podziękował także osobom, które podjęły inicjatywę i postanowiły zbudować w Warszawie pomnik wdzięczności „Ratującym-Ocaleni”. Prezydent wyraził nadzieję, że ten pomnik, tak jak dobre uczynki, które dziś spotkały się z podziękowaniem całego narodu, będą budowały lepszą przyszłość świata i relacji polsko-żydowskich.

  

Galeria zdjęć