Informacje o Urzędzie

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jego najważniejszymi zadaniami są:

  • zapewnianie kombatantom i osobom represjonowanym należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki
  • przyznawanie uprawnień ustawowych
  • upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Aktualności

100-letni Kombatant uhonorowany

Zasłużony żołnierz AK, uczestnik Operacji „Ostra Brama”, 100-letni porucznik Jerzy Łastowski został uhonorowany przez p. o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Z jego rąk otrzymał 25 lipca 2016 roku w Warszawie Medal „Pro Patria”, pamiątkowy Medal „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” oraz replikę szabli oficerskiej.

To ogromny zaszczyt uhonorować tak zasłużoną osobę jako podziękowanie za to, ze tak dzielnie stawał Pan w obronie Ojczyzny. Dziękujemy za ten wielki patriotyzm, którego Pan jest wspaniałym wzorem do naśladowania, za to że oddał Pan dla Ojczyzny wszystko, swoje najlepsze chwile życia – powiedział podczas uroczystości p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Porucznik Jerzy Łastowski urodził się 6 czerwca 1916 roku. W 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Balonów w Toruniu. W wojnie 1939 roku, do 12 września, pełnił funkcję dowódcy plutonu karabinów maszynowych 2. Batalionu Balonów Obserwacyjnych w Legionowie. W 1940 roku wstąpił w szeregi Związku Walki Zbrojnej w Okręgu Wilno pod pseudonimem „Szczur”. Pełnił funkcję łącznika kwatermistrzostwa Okręgu. Zdobywał żywność dla żołnierzy, dostarczał korespondencję, kolportował podziemną prasę i brał udział w akcjach dywersyjnych. W 1941 roku został osadzony w wileńskim więzieniu na Łukiszkach. Po śledztwie, za sprawą łapówki i braku dowodów, zwolniony w 1942. Od czerwca 1944 w składzie XII Brygady Oszmiańskiej AK. Walczył o polskie Wilno podczas Operacji „Ostra Brama”. W marcu 1945 roku pod fałszywym nazwiskiem przedostał się do zrujnowanej Warszawy. Odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  

Galeria zdjęć